PROJEKT ŽIVOT UVÁDZA
handmade výrobky - domáce produkty - zdravá strava - koncerty - divadlá - prednášky - diskusie - zelený kríček


INFORMÁCIE | FOTOGALÉRIA | PROGRAM | VÝROBKY | OBČERSTVENIE


Program v skratke

11:00 ~ ZIMNÁ ROZPRÁVKA (DIVADIELKO SVETIELKO) ~ [divadlo]

12:00 ~ LESNÉ ŠKÔLKY NA SLOVENSKU .. MÝTUS ALEBO SKUTOČNOSŤ? (EVA ŠEBÖKOVÁ) ~ [prednáška]

13:00 ~ ZDRAVÁ CHÔDZA A BOSÉ CHODIDLO (MATÚŠ SVINČÁK) ~ [diskusia]

14:00 ~ PETRA HUMEŇANSKÁ ~ [koncert]

15:00 ~ O NEPOSLUŠNÝCH PRINCEZNÁCH (DIVADIELKO SVETIELKO) ~ [divadlo]

16:00 ~ MARTIN GEIŠBERG ~ [koncert]

17:00 ~ AKO ŽIŤ BEZ ODPADU (IVANA MALEŠ) ~ [prednáška]

18:00 ~ MAOK ~ [koncert]

19:00 ~ CHCETE ČISTÉ SLOVENSKO? SKÚSTE ZREDUKOVAŤ SVOJ ODPAD (ANNAMARIE VELIČ) ~ [prednáška]

20:00 ~ SAN BORONDON CYCLO FANFARIA ~ [koncert]

Program Drienočku

09:00 - 19:00 ~ DETSKÝ KÚTIK DRIENOČEK ~ [medzi výťahmi]
Pre deti sme pripravili tvorivý program plný výtvarných workshopov, zábavných hier a dvoch divadelných predstavení. Kto sa už stretol s našim DRIENOČEK týmom, vie, že sa má na čo tešiť. Detský kútik na prvom poschodí bude zameraný na výtvarné aktivity a výrobu vianočných dekorácií (nielen) pred deti.

09:00 - 10:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (Kvetka, Rasťo)
10:00 - 11:00 ~ Vianočné magnetky a čižmičky (Laurik, Judit)
11:00 - 12:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (počas divadielka) (Rasťo, Kvetka)
12:00 - 13:00 ~ Vianočné lapače prianí (Judit, Laurik)
13:00 - 14:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (Rasťo, Kvetka)
14:00 - 15:00 ~ Večerníčkove domčeky (Rasťo, Kvetka)
15:00 - 16:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (počas divadielka) (Judit, Laurik)
16:00 - 17:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (Laurik, Judit)
17:00 - 18:00 ~ Vianočné ťažítka na stôl (Kvetka, Rasťo)
18:00 - 19:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (Judit, Laurik)

Detailný program

10:00 - 22:00 ~ ZELENÝ KRÍČEK ~ [prvé poschodie]
Pod týmto názvom poznajú nielen Trnavčania, príjemnú krčmu, ktorá na svojom mieste víta pocestných i domácich, už viac ako jedno storočie. Priestrannému dvoru, ukrytému medzi budovami a mestským opevnením, dominujú vysoké stromy javora už zdiaľky. Tie majú pravdepodobne na svedomí, už historicky zaužívaný názov Zelený kríček. Ten pocit, keď si čerstvo natočené pivečko vychutnávate pod korunami stromov, je naozaj príjemný a robí každý dúšok nápoja jedinečným zážitkom. Zelený kríček v roku 2017 nadväzuje na pohostinskú tradíciu tohto miesta. Čím chce byť ale iný sú kvalitnejšie služby, neodolateľná ponuka ale aj pestrý kultúrno-spoločenský program. Sledujte preto náš príbeh, budeme radi ak budete jeho súčasťou..

11:00 ~ ZIMNÁ ROZPRÁVKA (DIVADIELKO SVETIELKO) ~ [diskusná časť]
Bábkové hudobno/dramatické pásmo s piesňami o pani Zime, ktorá prináša sneh, sánkovačku a guľovačku. Vyčarujeme si snehové vločky, pomocou ľadových tónov, ktoré zaznejú pomocou trianglov, roľničiek, zvončekov a gitary sa spoločne vnoríme do pocitov zimy. Pomôžeme hladným a uzimeným zvieratkám – vtáčikovi, veveričke, zajačikovi, vlkovi, medveďovi a bocianovi. Zasnežíme veľkou snehovou perinou a zima je tu.

12:00 ~ LESNÉ ŠKÔLKY NA SLOVENSKU .. MÝTUS ALEBO SKUTOČNOSŤ? - (EVA ŠEBÖKOVÁ) | (webstránka) ~ [diskusná časť]
Sú návratom do minulosti alebo predbiehajú dobu? Ako vyzerajú? O čo im ide? Čo prinášajú deťom a rodičom? Čo sú ich aktuálne témy a ako by mohla vyzerať ich budúcnosť? Detské lesné kluby, či lesné škôlky na Slovensku naozaj existujú, niektoré už 8, či 7 rokov a prinášajú deťom každodenný a intenzívny kontakt s prírodou. Desiatky škôlkarov a dnes už aj školákov na Slovensku dochádzajú každý deň do lesa ...čo im to dáva? Eva Šeböková, Lesný klub Gaštanko a Lipová škola, Asociácia detských lesných klubov na Slovensku

13:00 ~ ZDRAVÁ CHÔDZA A BOSÉ CHODIDLO (MATÚŠ SVINČÁK) ~ [diskusná časť]
Prednáška, na ktorej sa Matúš podelí s vami o skúsenosti s bosými nohami a aký vplyv to má na jeho život po fyzickej, psychickej i spoločenskej stránke. Dozviete sa tiež, ako vplýva chodidlo na držanie tela, čím podporiť klenby nohy a kedy je vhodné sa (ne)obúvať. Pre zvedavých prinesie podoskop a počas dňa s ním budete môcť podebatovať na tému zdravia vlastných nôh.
Matúš Svinčák z Ventro centra pohybu sa venuje konzultácii a poradenstvu pre všetkých, ktorí chcú pevne stáť na zemi a podporiť zdravie svojich nôh. Vedie kurzy, workshopy, individuálne hodiny, osobné tréningy či kurzy behu a zdravej chôdze, pripravuje workshopy a školenia vrátane individuálnych lekcií v ktorých sa venuje zdravému držaniu tela a stabilite v živote v ktorých sa naučíte znovu stáť i chodiť. Matúš už štyri roky funguje celoročne bez topánok a rád sa s vami podelí o svoje skúsenosti z bosého života.

14:00 ~ PETRA HUMEŇANSKÁ | (webstránka) | (Petra Humeňanská - Gayatri) ~ [koncertná časť]
Petriným veľkým šťastím vždy bolo, je aj bude umenie a predovšetkým spev. Mala možnosť účinkovať na doskách slovenskej divadelnej scény ako napr. Radošinské naivné divadlo, Slovenské národné divadlo... Po skúsenosti zažiť si na vlastnej koži súťaž Slovensko hľadá Superstar prichádza do života veľa zaujímavých spoluprác v hudobnej sfére. S Lacom Lučeničom Satisfactory, s Katkou Knechtovou The Cubes, kapela Družina a doteraz Bonbontrio – piesne na francúzsku nôtu. Momentálne jej vyšlo prvé MANTROVÉ CD, nakoľko jej neutíchajúca túžba liečivého a spirituálneho hľadania ju zaviedla do Indie. Pripravuje aj vlastnú slovenskú tvorbu, ktorou má chuť otvoriť srdce v nás. Keď spieva dýcha život s jeho ľahkosťou a krásou.

15:00 ~ O NEPOSLUŠNÝCH PRINCEZNÁCH (DIVADIELKO SVETIELKO) ~ [diskusná časť]
Humorné divadielko plné zábavy a smiechu. Bol jeden kráľ, ktorý dve neposlušné dcéry mal. Láska môže všetko zmeniť, preto sa ich rozhodol vydať. Prišli si pre nich dvaja slobodní dračí mládenci a uniesli ich do svojej zlatej jaskyne. Kto ich zachráni dostane pol kráľovstva a princezné k tomu. Rozprávka stvárnená na motívy súčasného slovenského spisovateľa pre deti a mládež J. Pavloviča je interaktívna a plná piesní.

16:00 ~ MARTIN GEIŠBERG | (webstránka) | (Martin Geišberg - Voda) ~ [koncertná časť]
V Starej tržnici vystúpi aj priaznivec Projektu Život dramaturg, hudobník, textár a spevák Martin Geišberg. Vyštudoval divadelnú dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Niekoľko krát sa dramaturgicky a moderátorsky podieľal na festivale Kremnické gagy, pôsobil v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici. Spolupracoval s Divadlom Jonáša Záborského v Prešove, Mestským divadlom v Žiline .. Je autorom hudby hudobno-poetického recitálu Štyri ročné obdobia na motívy rovnomennej novely Mariána Geišberga, ktorý mal nedávno premiéru v Slovenskom národnom. Koncertoval s rôznymi kapelami a interpretmi, najčastejšie s vlastnou skupinou UMK (Umenie milovať krásu).

17:00 ~ AKO ŽIŤ BEZ ODPADU (IVANA MALEŠ) | (webstránka) ~ [diskusná časť]
Načapovať si pracie prostriedky, nakúpiť potraviny bez obalov, všetok odpad zúžitkovať, vzdať sa nákupov nového oblečenia? Žiť ekologickejšie a šetrnejšie k zdraviu nie je len pre hipíkov žijúcich na dedine, ale ide to aj moderným ľuďom v pulzujúcom veľkomeste. V zaujímavej prednáške nám odborníčka na odpadové hospodárstvo Ivana Maleš prezradí nielen ako správne recyklovať, ale najmä ako predchádzať vytváraniu zbytočného množstva odpadu - v každodennom živote a v každodenných situáciách. Ivana Maleš bude pútavo rozprávať o tom ako predchádzať odpadu v každodennom živote, ako prispieť k pozitívnej zmene vo svojom živote i v živote Zeme, ako triediť, recyklovať, kompostovať, prečo je skládkovanie to najhoršia alternatíva pre naše zdravie a prostredie a ako funguje cirkulárna ekonomika.
Ivana Maleš prišla pred dvadsiatimi rokmi z rodného Srbska na Slovensko študovať enviromentalistiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už 13 rokov sa venuje téme odpadového hospodárstva v súkromnej, ale najmä v komunálnej sfére. Je tiež spoluzakladateľkou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. V súkromí sa snaží o zero waste spôsob života a o svoje skúsenosti a vedomosti sa delí s verejnosťou na blogu Nezmar.

18:00 ~ MAOK | (webstránka) | (Maok - Bosými nôžkami) ~ [koncertná časť]
Koncert hudobníka, multiinštrumentalistu, skladateľa filmovej a divadelnej hudby Maoka, ktorý otvára ľudom srdcia cez uši vďaka jeho úžasnej hudbe. Nahral 17 albumov, skladal hudbu do filmov Juraja Jakubiska (Bathory), prírodovedca Tomáša Hulíka, cestovateľa Pavla Barabáša (Premeny Tatier, Tatry zamrznuté v čase, Bhután, Ticho nad oblakmi). Robí hudbu k divadelným a tanečným inscenáciám, koncertuje v Česku a na Slovensku, no najradšej hrá pre ľudí, ktorí jeho hudbu vnímajú ako bránu do sveta pokoja. Maok je jedným z krstných rodičov Projektu Život.

19:00 ~ CHCETE ČISTÉ SLOVENSKO? SKÚSTE ZREDUKOVAŤ SVOJ ODPAD (ANNAMARIE VELIČ) ~ [diskusná časť]
Chcete čisté Slovensko? Skúste zredukovať svoj odpad. Európske štatistiky nás Slovákov kladú na takmer poslednú priečku v recyklácii odpadu. To znamená, že naše krásne Slovensko si oveľa viac ako iné krajiny zapratávame odpadom, ktorý by sa dal ešte využiť ako surovina na výrobu niečoho potrebného. Preto je dobré triediť svoj odpad a dať mu šancu, aby bol zrecyklovaný. To je jasné ??. Ak máš s niektorým odpadom ťažkosti (napríklad so svojou zubnou kefkou) alebo máš pocit, že triediš ako sa len dá a chceš vedieť, čo ešte môžeš urobiť viac, príď sa o tom porozprávať do Starej Tržnice s Annamariou Velič - konzultantkou pre oblasť udržateľného rozvoja.
Annamarie vyštudovala technológiu vody na bratislavskej STU a neskôr sa presunula do Spojených štátov, kde so svojim štúdiom pokračovala na Wayne State University. V Amerike najskôr pracovala ako konzultantka a neskôr ju to znova zavialo do Európy, a v posledných rokoch aj na rodné Slovensko. Venuje sa projektom Corporate Social Responsiblity (CSR) - alebo Spoločenskej zodpovednosti firiem, ktoré pôsobia na Slovensku. CSR inými slovami znamená rozšírenie zodpovednosti firmy od svojich výrobkov na celú spoločnosť vrátane ľudí a životného prostredia. V poslednom období je viditeľná najmä pre svoju spoluprácu so slovenskou dcérou švajčiarskej značky Curaprox, kde spolu zavádzajú množstvo zaujímavých ekologických konceptov a projektov. Pracuje na projekte Ekovír, ktorého cieľom je zapojiť čo najviac firiem a organizácií do víru ekologizácie spoločnosti. Venuje sa tiež projektu Eko Alarm, čo je filantropický projekt Curaprox spolu s partnermi Živica, Ekopolis, INCIEN a Priatelia zeme SPZ, na pomoc školám v triedení a minimalizácii odpadov. Pracuje tiež s ďalšími firmami ako napr. IKEA Industry na napĺňaní interných cieľov udržateľného rozvoja.

20:00 ~ SAN BORONDON CYCLO FANFARIA | (webstránka) | (San Borondon Cyclo Fanfaria - Aven Madre) ~ [koncertná časť]
Legendami opradená partia potulných muzikantov, ktorá svojou hudbou prebrázdila desiatku krajín a päť morí.. Partia, ktorá žije na cestách, hráva na uliciach či terasách, tavernách a na svojich cestách sa presúva na bicykloch. Ich hudba zdvihne zo stoličky každého a roztancuje aj skaly. Príďte si popočúvať hudbu krajín sveta v štýle balkán, klezmer, latino a dobre sa naladiť pri dobrom vínku, započúvať sa do rytmických tónov a vychutnať si nezabudnuteľnú atmosféru tejto skvelej formácie. Kapela zahrá v zostave: Vladimír (klarinet, vokály), Sylva (akordeón, pandeiro, vokály), Marek (gitara, vokály), Pali (husle), Ropko (cajon, kongá, perkusie), Stano (basa, perkusie) a Tinka (spev, spev, tanec a ešte raz spev)