PROJEKT ŽIVOT UVÁDZA
HANDMADE VÝROBKY - DOMÁCE PRODUKTY - ZDRAVÁ STRAVA - VYSTÚPENIA - PREDNÁŠKY - DISKUSIE


INFORMÁCIE | PROGRAM | VÝROBKY | OBČERSTVENIE


PROGRAM

11:00 ~ TAJOMSTVO RÍŠE DRAKA (ANNA ĎARMATI BEŇADIKOVÁ) ~ [autorské čítanie]

12:00 ~ ODVÁŽNI OBJAVITELIA (KATKA AKÁČOVÁ) ~ [workshop]

13:00 ~ PRINCEZNÁ HALABALA (DIVADIELKO MAŤO) ~ [divadielko]

13:00 ~ ÚSTRANIE V TME (KATKA MIESLER) ~ [prednáška]

14:00 ~ MAOK (YouTube) ~ [koncert]

15:00 ~ PRÍRODNÉ STAVITEĽSTVO A SEBESTAČNOSŤ (PETR SKOŘEPA) ~ [prednáška]

16:00 ~ MARIE TILŠAROVÁ A KDO JSME MY (YouTube) ~ [koncert]

17:00 ~ VŠEOBECNÉ PRINCÍPY ZDRAVIA A LIEČBY PODĽA AYURVÉDY (TRIBHANGA DAS) ~ [prednáška]

18:00 ~ KONOPE A JEHO VYUŽITIE V KOZMETIKE (JARO TRÁVNIK) ~ [prednáška]

19:00 ~ JOSEPH PEPE DANZA feat. MAREK ŽILINEC (YouTube) ~ [koncert]DRIENOČEK

09:00 - 19:00 ~ DETSKÝ KÚTIK DRIENOČEK ~ [medzi výťahmi]
Pre deti sme pripravili tvorivý program plný výtvarných workshopov, zábavných hier a divadelného predstavenia. Kto sa už stretol s našim DRIENOČEK teamom, vie, že sa má na čo tešiť. Detský kútik na prvom poschodí bude zameraný na výtvarné aktivity a výrobu vianočných dekorácií (nielen) pred deti.


PROGRAM DETAILNE

11:00 ~ TAJOMSTVO RÍŠE DRAKA (ANNA ĎARMATI BEŇADIKOVÁ) ~ [diskusná časť]
Tajomstvo ríše draka je interaktívna rozprávková kniha, ktorá deti jemne a láskavo, dobrodružne i vtipne povedie do ich vnútornej krajiny. Nájdete v nej 10 rozprávok. Autorka ju nazvala rastúcou knihou, pretože prvých päť je určených pre menšie deti (cca od 3 rokov) a druhých päť je pre väčšie deti (pre čitateľov do 12 rokov). Rozprávky majú viacero myšlienkových úrovní, takže v každom veku zafunguje niečo iné. Takto môže kniha deti sprevádzať dlhý čas a tak skoro z nej nevyrastú. Rozprávky hovoria o pocitoch, ktoré deti prežívajú a to o strachu, hneve či smútku ale aj o tom, ako v nich nájsť to cenné a posilňujúce. Hovoria o sústredení, uvoľnení, odvahe plniť si sny a o tom, aká je skutočná sila.

"Kde sa cítite bezpečne, keď vám je smutno aj boľavo? Aj toto je jedna z otázok v knihe. Na otázky môžu odpovedať deti, ale aj ich rodičia, ak si budú čítať spolu. Otázky vťahujú čitateľov do deja, no zároveň im vytvárajú priestor ísť do hĺbky seba. Cieľom rozprávok je pomôcť deťom harmonicky sa rozvíjať a napĺňať svoj potenciál.

Anna Ďarmati Beňadiková je už 20 rokov lektorkou tai chi, ktoré vníma ako životný štýl; cestu, ako žiť svoj život v plnosti, spokojnosti a rovnováhe. 12 rokov sa venuje aj detskému tai chi, ktoré je oproti dospeláckemu úplne iné, hravé, fantazijné a hovorí detskou rečou. Keďže je to pre ňu veľmi srdcový projekt a keďže má doma 3 deti, vznikol nápad napísať rozprávky, ktoré by boli zľahka inšpirované cvikmi tai chi pre deti a ich múdrosťou či posolstvami.

12:00 ~ ODVÁŽNI OBJAVITELIA (KATKA AKÁČOVÁ) ~ [diskusná časť]
Hohó milé deti a ich rodičia! Poďte s nami zažiť pravý rodinný teambuilding, kde sa na workshope s Odvážnymi objaviteľmi a Katkou Akáčovou spolu premeníte na gorily, kraby či lenivé lemury, odvalíte obrie kamene a popreliezate pokrútené konáre. To všetko v podaní nikoho iného ako vás a vašich detí. Odvážni objavitelia sú pohybová spoločenská hra pre deti a ich rodičov.

Katka Akáčová spoluzaložila prvú školu nového cirkusu CirKus-Kus, kde sa po prvý krát profesionálne stretla s rodičmi a deťmi. Po narodení prvého dieťaťa a po narodení toho druhého sa už deťom venuje aj na každodennej báze. Pohybová hra Odvážni objavitelia sú jej herným debutom.

13:00 ~ PRINCEZNÁ HALABALA (DIVADIELKO MAŤO) | (webstránka) ~ [koncertná časť]
Zažime to spolu! Pozývame vás na bláznivé, šiši predstavenie Divadielka Maťo s názvom Princezná Halabala. V tomto predstavení sa môžete presvedčiť, že ešte neobjavená planéta Zemiak existuje! Sú o tom dôkazy! A kráľ by nemal chrápať. A možno aj mal. Ale ak by nemal, tak máme na to riešenie. Tajný recept proti chrápaniu pomocou gumových medvedíkov. Teda donedávna bol ešte tajný. No a potom sa už môžeme vydať za dobrodružstvom a stať sa Kráľmi a Kráľovnami, Princeznami a Princami a čím budeme chcieť. Zažijeme cirkus, uvaríme si niečo dobré, čokoľvek nás napadne. Ale nebude sa to dať veľmi jesť. Vlastne vôbec. Ale to najpodstatnejšie, čo sa nám môže stať, že prebudíme to najsilnejšie kúzlo, ktoré je v nás...

Divadielko Maťo je Maťo a jeho publikum už hádam 6 rokov. Predstavenia sú určené pre každého. Ideál je 4 až milión rokov. Súčasťou predstavenia je aj osobná slávnostná korunovácia špeciálnym korunovačným kladivom, ktorým dostanete normálne po hlave. Bude sranda aj vážno. Príďte.

13:00 ~ ÚSTRANIE V TME (KATKA MIESLER) ~ [diskusná časť]
Tma je veľmi účinný a silný nástroj, ktorý môže zásadne transformovať život v rôznych oblastiach. Tma podporuje hlbokú a prirodzenú meditáciu, uvoľnené spočívanie. Môžete viac spoznať seba, pracovať s vašou mysľou, odhaľovať vrodenú múdrosť. Uvoľniť telo, myseľ, pracovať bezpečne s emóciami, očisťovať minulosť, prehĺbiť pochopenie či zmierenie. V tme môže každý hľadať a nachádzať to, čo potrebuje. V bežnom živote, obzvlášť ak sme zamestnaní, či máme rodinu, môžeme byť v neustálom tlaku, či už ho cítime silne alebo iba podprahovo. Toto nutkanie stále niečo robiť, dosahovať, taktiež duchovne rásť, mať nové zážitky, pracovať, postarať sa o rodinu, ísť sem, bežať tam, od rána, do večera, je bežná realita človeka v dnešnej dobe. Alebo nás opačne zoberie taká lenivosť pasivita a apatia, že sa nám nič nechce, čo je často krát až paralyzujúci pocit. Do toho sa pridáva stres, ktorý vytvára pocit, že nič nestíhame, že nemáme čas a priestor na seba. V tme sa dá uvoľniť od tohto tlaku a stresu, prežiť spomalenie času. Čas sa zmršťuje, rozťahuje, niekedy je ho zrazu toľko veľa, že sa môžeme len tak váľať na posteli, spať koľko potrebujeme, premýšľať o veciach, meditovať, len tak byť v tichu, dokonca sa dostavuje aj nuda, čo už väčšina z nás v dospelosti nezažíva. Ak si to človek naozaj dovolí, môže v tme úplne pustiť akékoľvek snaženie sa o niečo, dosiahnutie výsledku, nasledovanie istého plánu, čo bude v tme robiť, koľko bude cvičiť, meditovať, čo chce prežiť atď.

Tma môže do nášho života vniesť veľkú jednoduchosť. Môžeme v nej vidieť, koľko zbytočností denne robíme a ak sa po návrate z tmy nenechámu opäť úplne pohltiť, môžeme výrazne preladiť naše hodnoty v živote. Na to, aby sme boli spokojní, nemusíme nič dosahovať. Zdroj spokojnosti je v nás.

Katka Miesler s mužom Romanom prevádzkujú ústranie v tme v Zaježovej od roku 2013 a sprevádzajú ľudí počas ich pobytu. Katka sama chodí do tmy každý rok aspoň na týždeň. Pri sprevádzaní zdieľa svoje skúsenosti a vedomosti nielen z takmer 10 ročnej praxe v ústraní v tme, ale aj z vlastnej doterajšej cesty transformácie a očisty. Snaží sa o vyvážený prístup, účinne kombinujúci meditáciu, prácu s telom, emóciami, očistu, sebapoznanie najmä skrze esenciu vnútorného dieťaťa. Podporuje rozvíjanie správneho pochopenia, múdrosti, láskavosti, súcitu a jednoduchosti, aby bol náš život prospešný nielen pre nás, ale aj pre iných.

14:00 ~ MAOK | (webstránka) | (Maok - Svetelné vlákna) ~ [koncertná časť]
Hudobník, multiinštrumentalista, skladateľ filmovej a divadelnej hudby Martin Maok Tesák, ktorý otvára ľudom srdcia cez uši vďaka jeho úžasnej hudbe, nahral 17 albumov, skladal hudbu do filmov Juraja Jakubiska (Bathory), prírodovedca Tomáša Hulíka, cestovateľa Pavla Barabáša (Premeny Tatier, Tatry zamrznuté v čase, Bhután, Ticho nad oblakmi). Robí hudbu k divadelným a tanečným inscenáciám, koncertuje v Česku a na Slovensku, no najradšej hrá pre ľudí, ktorí jeho hudbu vnímajú ako bránu do sveta pokoja.

15:00 ~ PRÍRODNÉ STAVITEĽSTVO A SEBESTAČNOSŤ (PETR SKOŘEPA) ~ [diskusná časť]
Ako postaviť prírodný, zdravý a zároveň nízkoenergetický dom s dlhou životnosťou lacno a kvalitne pomocou dreva, slamy, hliny, kameňa, betónu a recyklovaného materiálu? Ako byť sebestačný? Na tieto otázky dostanete odpovede vo forme prednášky a diskusie so zakladateľom Ekovesnice Petrom Skořepom. Petr postavil krásny malý 40m2 dom pre dvoch do 6 tisíc Eur, alebo sebestačný dom 100m2 do 20.000 Eur. Rád poskytuje poradenstvo a skúsenosti z dvanástich rôznych stavieb a budovania Ekoosady, kde je možné tieto domy vidieť a taktiež si ich vyskúšať. Petr Skořepa je autor kníh Kde domov můj - Manuál soběstačnosti a Přírodní stavitelství, ktoré si budete môcť v Starej tržnici zakúpiť aj s osobným venovaním.

16:00 ~ MARIE TILŠAROVÁ A KDO JSME MY (CZ) | (webstránka) | (Marie Tilšarová - Pusť to po vodě) ~ [koncertná časť]
Inšpirátorka, sprievodkyňa mindfulness (všímavosti), autorka motivačnýchch kariet Všímavky a hlavne autentická pesničkárka Marie Tilšarová s krédom čo žije to spieva, čo spieva to žije' sa v Starej tržnici so svojou skupinou A Kdo Jsme My predstaví po prvýkrát. Skupinu tvoria dvaja muži Pavel a Martin a jedenásť nástrojov. Ich ezopopové piesne, ktoré sú okorenené o hĺbku a humor sa vám dostanú pod kožu bez toho, aby ste o to stáli.

17:00 ~ VŠEOBECNÉ PRINCÍPY ZDRAVIA A LIEČBY PODĽA AYURVÉDY (TRIBHANGA DAS) ~ [diskusná časť]
Ayurvéda je najtaršia medicína na svete overená niekoľko tisícročnou tradíciou. Je to holistický systém liečenia teľa, mysle a duše prírodnou cestou. Prednášať bude ayurvédsky liečiteľ a učiteľ zasvätený do védskej tradície Tribhanga Das, ktorý 5 rokov študoval na tradičnej védskej univerzite v Bengálsku, je zakladateľom spoločnosti Ayurvéda a prvej slovenskej védskej univerzity Bhaktivedanta Akadémia. Tribhanga sa príde podeliť o poznatky védskych majstrov o úvode a filozofii Ayurvédy.

18:30 ~ JOSEPH 'PEPE' DANZA feat. MAREK ŽILINEC | (webstránka) | (Pepe Danza Estas Tonne and Zola Dubnikova) ~ [koncertná časť]
Pepe je súčasťou novej generácie hudobníkov, ktorí sa snažia prelomiť geografické, duchovné a hudobné hranice prostredníctvom hlbokého štúdia a pochopenia tradičných foriem východu aj západu. Pepe, ktorý žil, študoval a vystupoval v Južnej Amerike, USA, Európe, Ázii, Japonsku, Afrike a Indonézii, je kultúrne všestranný. Hrá na bicie, dychové a sláčikové nástroje zo svojej zbierky viac ako tristo nástrojov z celého sveta. Venuje sa najmä tradíciám afro-latinského bubnovania, japonskej flaute Zen Shakuhachi, ale tiež vede a praxi liečenia zvukom.

Jeho hudobné skúsenosti sa prelínajú s jeho duchovným hľadaním, vďaka ktorému má a neustále rozvíja svoje rozsiahle skúsenosti so systémom od Gurdjijeva, súfizmom, taoizmom, jogou a budhizmom, vrátane štúdií v Indii u dalajlámu.

Počas svojho dvadsaťpäťročného života v Kanade bol nominovaný na nespočetné množstvo ocenení ako interpret, skladateľ a producent, vrátane víťazstva v roku 2009 Jessie Award za divadelnú hudobnú kompozíciu. Teraz (zatiaľ) žije v Izraeli, kde vystupuje a vyučuje na národnej, medzinárodnej úrovni a na Prana Yoga College, ktorú otvoril s Majstrom učiteľom jogy Shakti Mai.