PROJEKT ŽIVOT UVÁDZA
HANDMADE VÝROBKY - DOMÁCE PRODUKTY - ZDRAVÁ STRAVA - KONCERTY - DIVADLÁ - PREDNÁŠKY - DISKUSIE


INFORMÁCIE | PROGRAM | VÝROBKY | OBČERSTVENIE


Program v skratke

11:00 ~ O KVETUŠKE A PANI ZIMICI (DIVADLO SVETIELKO) ~ [divadlo]

12:00 ~ LESNÉ ŠKÔLKY A KOMUNITY (TEREZA OSTRIHOŇOVÁ) ~ [prednáška]

13:00 ~ BYLINKY DAR ZEME (MIRKA BUŽEKOVÁ) ~ [diskusia]

14:00 ~ PÁNKO ~ [koncert]

15:00 ~ O STROME, KTORÝ SPIEVAL (DIVADLO SVETIELKO) ~ [divadlo]

16:00 ~ KRISTÍNA PRABLESKOVÁ ~ [koncert]

17:00 ~ PEČIEME ZDRAVO (LENKA MANČÍKOVÁ) ~ [prednáška]

18:00 ~ ANDREA BUČKO & MÁRIA KMEŤKOVÁ ~ [koncert]

19:00 ~ BIOMASAKER A LESY NA SLOVENSKU (EKA ŠIPOCZOVÁ) ~ [diskusia]

20:00 ~ TICHÁ VODA ~ [koncert]

Program Drienočku

09:00 - 19:00 ~ DETSKÝ KÚTIK DRIENOČEK ~ [medzi výťahmi]
Pre deti sme pripravili tvorivý program plný výtvarných workshopov, zábavných hier a dvoch divadelných predstavení. Kto sa už stretol s našim DRIENOČEK teamom, vie, že sa má na čo tešiť. Detský kútik na prvom poschodí bude zameraný na výtvarné aktivity a výrobu vianočných dekorácií (nielen) pred deti.

09:00 - 10:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (Drienoček team)
10:00 - 11:00 ~ Veselý sobík (Katka, Majka)
11:00 - 12:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (počas divadielka) (Katka, Majka)
12:00 - 13:00 ~ Mesačný záves (Judit, Laurik)
13:00 - 14:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (Judit, Laurik)
14:00 - 15:00 ~ Vianoční paličáci (Majka, Katka)
15:00 - 16:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (počas divadielka) (Katka, Majka)
16:00 - 17:00 ~ Snehuliačik (Laurik, Judit)
17:00 - 18:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (Judit, Laurik)
18:00 - 19:00 ~ Vianočné pohľadnice a dekorácie (Drienoček team)

Detailný program

10:00 - 19:00 ~ HENNA SOLEIL (webstránka) ~ [prvé poschodie pri Drienočku]
Originálne obrázky hennou vám rada namaľuje Zuzka z Bratislavy. Okrem tradičných orientálnych obrazcov si môžete nechať nakresliť aj netradičné motívy ako zvieratá, znaky a logá, citáty a čokoľvek na čo si spomeniete. Na maľovanie používa Zuzka pravú 100% prírodnú indickú hennu, ktorá je bezpečná aj pre deti a budúce mamičky. Obrázok namaľovaný hennou má hnedú farbu a vydrží vám 1 až 2 týždne.

10:00 - 22:00 ~ ZELENÝ KRÍČEK ~ [prvé poschodie]
Pod týmto názvom poznajú nielen Trnavčania, príjemnú krčmu, ktorá na svojom mieste víta pocestných i domácich, už viac ako jedno storočie. Priestrannému dvoru, ukrytému medzi budovami a mestským opevnením, dominujú vysoké stromy javora už zdiaľky. Tie majú pravdepodobne na svedomí, už historicky zaužívaný názov Zelený kríček. Ten pocit, keď si čerstvo natočené pivečko vychutnávate pod korunami stromov, je naozaj príjemný a robí každý dúšok nápoja jedinečným zážitkom. Zelený kríček v roku 2017 nadväzuje na pohostinskú tradíciu tohto miesta. Čím chce byť ale iný sú kvalitnejšie služby, neodolateľná ponuka ale aj pestrý kultúrno-spoločenský program. Sledujte preto náš príbeh, budeme radi ak budete jeho súčasťou..

11:00 ~ O KVETUŠKE A ZIMICI (DIVADLO SVETIELKO) ~ [diskusná časť]
Nové interaktívne bábkové predstavenie O Kvetuške a pani Zimici v podaní Divadla Svetielka vykresľuje šťastný svet dievčatka Kvetušky v záhradke plnej kvetov a zvieratiek, až pokým sa jej nezmocní chladná a prísna pani Zimica. Unesie ju do ľadového kráľovstva, kde unavená Kvetuška skrehne a upadá do hlbokého spánku, kedy sa jej snívajú zvláštne sny. Zo spánku ju preberú až jarné lúče slnka a láska kvietkov a zvieratiek.

12:00 ~ LESNÉ ŠKÔLKY - (TEREZA OSTRIHOŇOVÁ) | (webstránka) ~ [diskusná časť]
Lesné škôlky majú nedoceniteľný dopad na emocionálny rozvoj detí, na budovanie ich vzťahu k prírode, ku všetkému živému. Internetové deti stratili kontakt so zemou, chodia len po betóne, deti v lesných škôlkach spolupracujú s prírodou na jej skrášlení, záchrane. Tento zručnostný rozmer pozitív lesných škôlok je jeden z najsilnejších" hovorí uznávaný pedagóg a psychológ Miron Zelina.

13:00 ~ BYLINKY DAR ZEME (MIRKA BUŽEKOVÁ) ~ [diskusná časť]
Prednáška, v ktorej spolu vkročíte do sveta liečivej sily, vône a farieb byliniek sa dozviete o pestovaní byliniek, ich zbieraní či spracovaní a použití v domácnosti ale aj kozmetike. Mirka Bužeková sa intenzívne venuje bylinkám od roku 2000, kedy na pestrých lúkach zaježovských lazov začala skúmať a objavovať silu a krásu liečivých rastlín. Postupne prišli lektorovania bylinkových zážitkových kurzov pre všetky vekové kategórie a sa stali jej veľkou záľubou a zároveň zmysluplnou prácou. Popri nej sa venuje aj vyrábaniu rôznych bylinkových výrobkov, ako mastičky, olejčeky, tinktúry a čajové bylinné zmesi pre liečenie tela a potechu duše.

14:00 ~ PÁNKO | (webstránka) | (Pánko - Išiel Pánko ..) ~ [koncertná časť]
July alias Pánko je otec a muzikant v jednom, cez deň sa naplno venuje rodine a v noci je posadnutý hudbou. Vďaka tomuto spojeniu vzniká detský alebo radšej rodinný projekt. July má troch synov - Tadeáš (11r), Joachym (5r) a Ernest (3m), ktorí sú jeho neutíchajúcou inšpiráciou. Vďaka crowdfundingovej kampani sa mu podarilo vydať prvý album "Išiel Pánko". Na albume sa striedajú rôzne hudobné žánre - swing, bossanova, jazz, rock ale aj skladby okorenené orientálnymi vplyvmi. Texty piesni vznikli na základe zážitkov v rodine, niektoré sú prevzaté z detských ľudových piesní a zopár textov napísali aj jeho deti.

15:00 ~ O STROME, KTORÝ SPIEVAL (DIVADLO SVETIELKO) ~ [diskusná časť]
Bábkové divadielko o radosti mladých ľudí, ktorí vyrastajú pri čarovnom spievajúcom strome. Ich spoločné šťastie preruší nespokojnosť kráľovských rodičov, ktorí túžia po bohatom a vznešenom ženíchovi pre dcéru. Princezná je nekonečne smutná, až zosmutnie celé kráľovstvo a strom života prestane spievať. Šuhaj sa vyberie na cestu k slnku, ktoré všetko vie a všetko vidí, aby dostal odpoveď na otázku ako prinavrátiť šťastie svojej milej, celej krajine a stromu chuť spievať.

16:00 ~ KRISTÍNA PRABLESKOVÁ | (webstránka) | (Kristína Prablesková & Milusion - Nemá) ~ [koncertná časť]
Kristína Prablesková & Milusion - názov projektu Milusion vznikol spojením slov my a illusion. Za týmto názvom sa možno skrýva akési prepojenie s tým, že moje sny a skúsenosti, či pravdy sú koniec koncov vždy len mojou vlastnou ilúziou o tomto svete. Akési moje motto, že síce treba snívať a veriť, ale zároveň byť vždy trošku skeptický a kritický, aby sme sa príliš v živote nesklamali.

Milusion je žánrovo špecifický projekt, je to fusion rôznych smerov. Má niečo hlavne z populárnej hudby, ale obsahuje aj prvky jazzu, folku, šanzónu, či klasickej hudby. „Je to jednoducho hudba, ktorá vznikla spontánne vplyvom všetkého, čo na mňa hudobne dosiaľ zapôsobilo.“

Piesne vznikli prevažne na texty Petra Hupku a autorom hudby je speváčka a klaviristka Kristína Prablesková, rodáčka z Nitry. Autorka si často pozýva do svojho projektu rôznych hudobníkov medzi ktorými sú bubeníci Michal Fedor, kontrabasista Michal Šelep, basistka Laura Jašková, saxofonistka Lenka Molčányová, violistka Veronika Prokešová, Valér Miko trio a v neposlednom rade aj gitaristu Stana Počajiho, s ktorým tvoria od roku 2016 akustické duo.

17:00 ~ PEČIEME ZDRAVO (LENKA MANČÍKOVÁ) | (webstránka) ~ [diskusná časť]
Lenka Mančíková je mama troch detí, ktorá sa venuje zdravému pečeniu. O svoje recepty, v ktorých sa snaží o používanie zdravších prísad, aj o svoje skúsenosti s pečenim sa rada delí nielen na svojej stránke (http://www.zdravepecenie.sk) venovanej kvásku, pečeniu kváskového chlebíka a zdravých koláčov, ale aj na obľúbených kurzoch kváskového pečenia. Miluje sladké, vôňu i chuť čerstvého chlebíka a spoznávanie tradícií pečenia v iných krajinách. V októbri vydala knihu Kvások, v ktorej nájdete recepty, užitočné tipy a taktiež dôležité informácie o tom ako kvások pracuje, ako sa s ním pečie a dodá vám dostatok podpory ako s ním zvládnuť prácu. Lenka sa taktiež pustila do bezlepkového kváskového pečenia, ktoré má svoje špecifiká. Dozviete sa rozdiely medzi bežným a kváskovým chlebom, vplyv kvásku na naše zdravie či základné pravidlá pri pečení, ktoré treba vždy dodržať.

18:00 ~ ANDREA BUČKO & MÁRIA KMEŤKOVÁ | (webstránka) | (Andrea Bučko & Mária Kmeťková - Why) ~ [koncertná časť]
Andrea Bučko je mladá divadelná režisérka, ale aj talentovaná hudobníčka, skladateľka pre divadlo a speváčka. Jej tvorba sa vyznačuje pútavými hudobnými nápadmi a sugestívnym citlivým speváckym prejavom. Andrea vo svojej hudbe mieša viaceré žánre, počnúc jazzom, indie, slovenským folklórom, vážnou hudbou, končiac vplyvmi francúzskeho šansónu. Doteraz vydala už 3 autorské albumy (In the middle of.. 'Polarity' a najnovší Escape), na ktorých spolupracovala s viacerými hudobníkmi, medzi nimi aj s dlhoročnou spoluhráčkou harfistkou Máriou Kmeťkovou. Albumy spolu prezentovali doma i v zahraničí.

Posledné 3 roky Andrea trávila najmä v Paríži, vďaka projektu v umeleckej rezidencii Cité Internationale des Arts, kde skomponovala materiál práve pre svoj posledný trojjazyčný album 'Escape' (vydaveľstvo BlankTon recordings).

V apríli 2018 ho Andrea oficiálne pokrstila vo Viedni... Piesne sa venujú téme ľudskosti, predsudkov, zakázanej lásky, dvojtvárnosti 'romantického' Paríža ako aj pocitom mladých ľudí z neľahkej situácie vo svete. Spolu s Máriou Kmeťkovou predstavia album Escape 9.12. v Starej tržnici v spoločnom vystúpení.

19:00 ~ BIOMASAKER (EKA ŠIPOCZOVÁ) | (webstránka) ~ [diskusná časť]
Cestujete? Premiestňujete sa po Slovensku? A tiež vidíte, to čo ja? Vagóny plné dreva, kamióny plné dreva. Kam ho odvážajú? A nie je ho akosi veľa? Doma nám zostávajú kopce vyťažené "dohola", lesné cesty zničené ťažkými lesnými strojmi, ..., zvieratá, ktoré nemajú kde žiť, lebo sme im my, ľudia, doslovne vzali horu, zrušili sme im domov. Ľahké to nemajú ani vodné vtáky a živočíchy. Prečo je to tak? A musí to tak byť? Vieme na tom niečo zmeniť? A môžem aj ja nejako pomôcť? Poďme sa o tom porozprávať. Eka Šipoczová je dlhoročnou aktivistkou lesoochranárskeho združenia VLK. Môžete jej klásť otázky.

20:00 ~ TICHÁ VODA | (webstránka) | (Tichá voda) ~ [koncertná časť]
Tichá voda je novolaznícka kapela zo Zaježovej, ktorá napoly z recesie označuje svoj hudobný žáner ako 'lazpop', čiže laznícky pop. Je istý predpoklad, že vznik tejto kapely súvisí s tým, že v danej obci neexistuje krčma. Tomáš (spev, gitara) je kapelníkom a väčšinovým autorom hudby. Miro (basa, spev) je väčšinovým autorom textov. Zostavu dopĺňa speváčka Zuzana (druhé hlasy) a bubeník Peťo. Kapela funguje ako sa dá (aj nedá) popri všetkých pracovných a rodinných povinnostiach asi tri roky.