KTO SME | VÍZIA | MIESTO | UČITEĽ | ZASTREŠENIE | PRÍSPEVOK | FORMULÁR | KONTAKT


ÚVODOM NIEČO O NÁS
Sme rodičia dvoch detí z Dúbravky. V zime tohto roku sme si uvedomili, že už prichádza čas, kedy pomaly končia bezstarostné časy škôlky. A tak sme začali uvažovať, akú školu vybrať tomu staršiemu. V hre boli dve štátne školy na blízku a zopár škôl, ktoré ponúkali inú alternatívu. Všetky tieto alternatívy si však vyžadovali každodenné dochádzanie a cestovanie. Uvedomili sme si, že pre nás je najdôležitejší čas a okolie v ktorom žijeme a vyrastajú naše deti. Všetko to hralo v prospech najbližšej štátnej školy, ktorú máme obďaleč pri dome. Stále v nás však rezonovalo to, že by sme chceli, aby naše deti chodili do školy radi, bavilo ich učenie, mohli zažívať zážitkovú formu vzdelávania ideálne v menšom kolektíve. A tak prišiel nápad – poďme skúsiť vytvoriť malú komunitnú skupinu priamo tu, u nás, v Dúbravke. Uchopili sme nápad s jasným nastavením a hľadáme podobných šialencov ako sme my, ktorí túžia dať deťom priestor na ich rast. Idealistická predstava bola, otázok mnoho. Kde, s kým, ako to celé bude fungovať?
NAŠA VÍZIA
Naša vízia by sa dala v skratke zhrnúť do troch najdôležitejších bodov, ktorými sú zmysel, radosť a sloboda so zodpovednosťou. Zmysel, aby deti rozumeli prečo sa učia. Radosť, aby deti radi chodili do školy. Sloboda a zodpovednosť, aby sa deti naučili pracovať so slobodou a vďaka nej pochopili, čo je to zodpovednosť.

Trieda je neziskový projekt, budeme fungovať ako komunitná vzdelávacia skupina pre deti ročníkov 1 až 4, prevažne zo 4. obvodu (Dúbravka, Karlovka Ves, Dlhé Diely, Lamač, DNV, Devín). Našou predstavou je mať v triede okolo 12 detí, (+/- 2 deti). Chceli by sme, aby deti trávili dostatočný čas vonku, vzdelávali sa, spoznávali seba a svet navôkol. Pri tejto príležitosti dávame k dispozícií našu komunitnú záhradu v Lamači, kde si budú môcť deti pestovať vzťah k prírode. V rámci poobedných aktivít budú môcť deti navštevovať krúžky ako angličtina, stolný tenis a športové aktivity, joga, hrnčiarstvo a keramika, výtvarný ateliér alebo dokonca hip hop. Taktiež chceme aktívne zapájať rodičov do aktivít a chodu triedy.
KDE BUDEME FUNGOVAŤ
V Dúbravke. Na mieste, kde žijeme a kde vyrastajú naše deti. Na mieste, kde môžu naše deti a ich kamaráti zdielať školské i kamarátske zážitky. Máme k dispozícií priestor v budove na Batkovej 2, v ktorej sídli Základná umelecká škola a muzikálové konzervatórium Alkana. Vyučovanie bude začínať od 8:30.
KTO JE NÁŠ UČITEĽ
Nájsť dobrého učiteľa k deťom veru nebolo ľahké. Učiteľa, ktorý má podobné zmýšľanie ako my, človeka s predstavou ako učiť inak. Vďaka komunite v ktorej fungujeme sme dostali parádny tip, ktorým je Peťo Uhrin. Rodák z Rimavskej Soboty, vyštudoval učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov: psychológia, etická výchova a občianska výchova. Je absolventom Komenského inštitútu kam sa prihlásil, lebo chcel byť ešte lepším učiteľom. Myslí pozitívne, často sa usmieva a jeho cieľom je, aby deti chodili radi do školy, aby školu považovali za miesto, kde môžu slobodne a šťastne rásť. Rád bicykluje, má rád turistiku, cestovanie, rád číta, ale aj posedí s kamarátmi pri dobrom pivku.

Peťo získal titul Zlatý Amos v ankete o najobľúbenejšieho slovenského učiteľa. Zlatý Amos je zábavná forma súťaže, ktorej hlavnou myšlienkou je vyzdvihnúť vzťah medzi žiakmi a učiteľmi.

ZASTREŠENIE
Jeden z veľkých otáznikov bolo, ako to celé urobiť. Do ktorej školy deti zapísať tak, aby nám bolo umožnené legislatívne akceptovať individuálny študijný plán. Šťastie sa na nás usmialo vo forme spriazneného riaditeľa s podobným zmýšľaním zo školy v neďalekej obci Jablonové, ktorý nás vzal pod krídla. Tam budú deti chodiť na polročné preskúšavania, aby mohli dostať vysvedčenie. Škola je naklonená spolupráci do takej miery, že naše deti budú môcť chodiť na návštevy a môžu spolu s druhými deťmi robiť rôzne projekty.
PRÍSPEVOK
Príspevok za triedu bude zahŕňať zaslúženú odmenu Peťovi, náklady spojené s využívaním priestoru triedy, príspevok do triedneho fondu na školské pomôcky, príspevok na aktivity či výlety, náklady spojené s poobednými aktivitami detí a náklady spojené so základným vybavením triedy. Aby deti neboli hladné, máme dohodnuté obedy v neďalekej reštaurácií, ktorá varí aj pre deti v denných detských táboroch. Ak vás zaujíma výška príspevku a viac informácií, pošlite nám email: trieda@projekt-zivot.sk.PRIHLASOVACÍ FORMULÁR
Na prelome júla a augusta plánujeme stretnutie záujemcov. Stretnutie bude v Dúbravke, miesto upresníme. Na stretnutí sa budete môcť zoznámiť s nami aj s Peťom a pýtať sa na všetko čo potrebujete. A pýtať sa budeme aj my, aby sme sa navzájom spoznali :) V prípade záujmu vyplňte prosím formulár pre záujemcov.
KONTAKT
Ak vám je naša vízia blízka a chceli by ste, aby sa vaše dieťa stalo súčasťou triedy, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom emailu: trieda@projekt-zivot.sk na ktorý vám budeme odpovedať ihneď ako sa k nemu dostaneme. Ďakujeme.